Experti z vývojářského pracoviště ProLab, patřícího pod Technickou fakultou ČZU, vyvinuli zemědělské drony a modulární nosiče, které by se daly využít i v obraně. První tři takové stroje představili na veletrhu Future Forces Forum v pražských Letňanech za účasti děkana fakulty Jiřího Maška a náměstka ministerstva obrany Tomáše Kopečného.
Prvotní využití je v precizním zemědělství nebo v lesním hospodářství
Pilotním projektem ProLabu je víceúčelový pracovní dron Agronaut. Jedná se o pracovní dron určený k lokální aplikaci chemických ochranných látek v systému precizního zemědělství. Zařízení je navržené jako modulární platforma a nosič, které lze osadit různými měřícími či pracovními zařízeními.
Dalším strojem z produkce České zemědělské univerzity je Forestor, který vzniká na základě požadavku Lesů ČR. „Vyvíjíme autonomní stroj, který bude schopný ošetřovat výsadby ve školkách, bez zásahu člověka. Zvládne aplikovat ochrannou látku, případně hnojení a meziřádkovou kultivaci. Zcela autonomní bude navádění do řádku, rozpoznání rostlin, které má zachovat a které má zlikvidovat,“ představuje další roboty s čistě zemědělskou funkcí děkan Technické fakulty ČZU Jiří Mašek.
Právě tyto stroje tvoří základ pro vývoj s armádním využitím. „Po nutných modifikacích mohou tyto stroje efektivně posloužit například i v armádě. Tři takové jsme nyní vyvinuli a ukazujeme je zde na veletrhu veřejnosti. Jedná se o pásový dron Unithor, dron Distributhor a pozorovací a monitorovací letadlo Lokathor,“ říká Jiří Mašek z ČZU.
O projekt ČZU se zajímá ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany zaujal zejména pásový dron Unithor. Prezentaci tohoto stroje na veletrhu Future Forces Forumsi nenechal ujít náměstek pro řízení průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, Tomáš Kopečný.
„Mě se líbí na robotech vyvinutých na ČZU právě to, že se jedná o nejlepší možnou ukázku dualismus efektu, o kterém mluvíme na alianční úrovni dlouho,“ říká ministerský náměstek Tomáš Kopečný. Podle něho je unikátní čistě technologické prostředí Technické fakulty ČZU právě kvůli tomu, že navazuje na něco, co již funguje například v režimu precizního zemědělství.
„Je známým faktem, že nejlepší možné technologie jsou ty, které vychází z něčeho funkčního a prověřeného v jiného sektoru. Proto v rámci kampaně Víme co máme, která je zaměřena na podporu domácího obranného průmyslu, již vedeme se zástupci univerzity dialog o tom, jak tyto systémy pro armádní využití certifikovat, jak k nim pořídit správně technickou dokumentaci. Čím dřív začneme práci na tomto, tím dřív se dostaneme do reálného a tržního využití těchto robotů,“ dodal k průniku spolupráce obrany a České zemědělské univerzity náměstek Kopečný.
Hledač min, nosič granátů či monitorovací letoun
Vývojáři z ProLabu TF ČZU představují tři stroje, které má zájem armáda využít. „Vyvinuli jsme speciální podvozek pro pásový dron Unithor, který by mohl sloužit jako nosič senzorů a čidel pro zjišťování minových polí na Ukrajině,“ říká Petr Hnízdil, vedoucí vývoje ProLabu TF ČZU. Kromě tohoto přístroje tamní experti vyvinuli také dron s názvem Distributhor. „Je to upravený zemědělský dron schopen nést tzv. zvláštní náklad, například munici,“ popisuje druhý ze svých strojů Petr Hnízdil. Třetím je pozorovací a monitorovací letadlo Lokathor, které je schopné kolmého startu a přistání. „To běžně využíváme v zemědělství na mapování velkých ploch, například lesů a polí a na detekci nějakého problému nebo škůdce. Získaná data se následně využijí pro účinný zásah jiného menšího dronu, které na univerzitě také vyvíjíme. To je princip precizního zemědělství, který je ve své podstatě přenositelný i do oblasti obrany,“ dodává Ing. Hnízdil.
Veletrh Future Forces Forum představuje spojení výzkumu, vývoje a vzdělávání v oblasti obrany a bezpečnosti. Primárním cílem je rozvoj bezpečnostní a obranné spolupráce v rámci NATO, EU a partnerskými zeměmi, vojenskými i civilními orgány. Uskutečnil se od 19. do 21. října v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech.
Celý článek na www.securitymagazin.cz